Etanol ve Gasohol

Etanol birçok alkolden biridir. Spesifik olarak etil alkol – şarap, bira ve viski gibi alkollü içeceklerde olduğu gibi aynı alkol. Genellikle çeşitli tahılların fermantasyonundan yapılır, bazen tahıl alkolü denir. Etanol, endüstriyel kullanımlar için ilaç veya kokularda çözücü olarak istenmesini sağlayan birçok kimyasal ve fiziksel özelliğe sahiptir, çünkü cilde temas ettiğinde veya küçük miktarlarda alındığında genellikle zararlı değildir.

Etanol, Tahıllardan veya Saf Şekerden Kolayca Üretilir

Etanol üretimi eskilere dayanıyor. İnsanlar meyvelerin ve tahılların fermantasyonunun modern biralara ve şaraplara benzer maddeler ürettiğini ve rahatlatıcı bir sarhoş edici etki yarattığını fark etti.

Mısırdan elde edilen modern etanol üretimi, etanolü yaklaşık% 100’e konsantre etme kabiliyetindeki eski yöntemden farklıdır. Modern bitkiler, yüksek miktarlarda daha temiz bir ürün üreten yüksek teknolojili moonshine fotoğraflarıdır.

Kaçak avcıları oldukça yüksek miktarda alkol üretmek için şeker kullanırlar. Bir içecek olarak, şüpheli saflığı ve tadı vardır ve bazen safsızlıklar nedeniyle ölümcül olabilir, ancak% 90’ın üzerinde etanol elde ederler.

Yakıt Olarak Etanol

Etanolün yakıt olarak kullanılması da yeni bir şey değil. Lambalarda elektrik veya kerosen öncesi kullanılmıştır. Etanol, benzinden daha az ısı enerjisi üretmekte ve bu da galon başına daha düşük bir kilometre ile sonuçlanmaktadır. ABD’deki etanol benzinle karıştırılır ve genellikle% 10 ila% 15 etanol içeren “gasohol” olarak satılır.

Etanolün yakıt olarak gösterdiği ilgi, 1970’lerin Arap petrol ambargosu tarafından önemli ölçüde artırıldı. ABD’nin yabancı enerji kaynaklarına bağımlılığı netleşti ve benzin istasyonlarındaki uzun çizgiler alternatif enerjiye duyulan ihtiyacın görsel farkındalığını yarattı. ABD’nin dış kaynaklara bağımlılığı arttıkça etanol üretimi arttı – ABD ham petrolünün yaklaşık üçte ikisi ithal ediliyor.

Brezilya, şeker kamışından büyük miktarda etanol üretiyor ve ülkedeki tüm otomobiller% 25 etanol içeren gasohol kullanıyor. Brezilya ve ABD, dünyadaki etanolün yaklaşık% 88’ini üretiyor. ABD 2010 yılında 13 milyon galondan fazla etanol üretti.

Yakıt Olarak Etanolün Sınırlamaları

Etanol, ABD’deki yakıt krizine yardımcı olabilir, ancak bazı sorunlar çözülene kadar önemli katkılarda bulunma olasılığı düşüktür. Bunlar arasında:

  • Mısır, ABD’de tercih edilen etanol kaynağıdır. Bu, mısırın bir gıda ürünü ve hayvan yemi olarak kullanılabilirliğini azaltır ve mısır ve ürünlerinin fiyatını arttırır.
  • Etanol, yakıt sistemindeki plastik parçalara zarar verebilir.
  • Etanol yanması ve etanolün emilmesiyle üretilen su paslanmaya katkıda bulunabilir.
  • Etanol, benzolde etanol miktarı arttıkça, gaz düşürücü gazdan üçte bir daha az enerji üretir.
  • Benzinde etanolün yüksek konsantrasyonları, özellikle soğuk havalarda motor çalıştırmada zorluğa neden olabilir.
  • Kullanılandan daha fazla üretmesine rağmen, etanol üretmek için önemli miktarda enerji kullanılır.

Etanol’ün Geleceği

ABD’de arabalarda etanolün gelecekteki kullanımı belirsizdir. Kullanımının bir ölçekte devam edeceği kesin gibi görünüyor. ABD’nin ithalata bağımlılığını azaltmakta ve pompadaki benzin maliyetini 0,14 ABD doları azaltmaktadır. Petrol ithalatı etanol olmadan belki de% 4 daha yüksek olurdu. Etanol endüstrisi tarafından on binlerce iş yaratıldı. 100.000’den fazla iş şu anda etanol üretimi ile desteklenmektedir.

Etanol kullanımı ve ekonomiye etkisi üzerindeki gerçek destek, selülozik etanolün ekonomik olarak üretilebilmesiyle ortaya çıkacaktır. Selüloz, bitki hücre duvarlarının yapıldığı odunsu malzemedir. Bakteriler, selülozu etanole dönüştürmek konusunda oldukça iyi bir iş çıkarsa da, endüstri henüz ekonomik olarak selülozik etanol üretmedi.

Büyük ölçekli selülozik etanol üretimi mümkün olduğunda ve mümkün olduğunda, birçok yaygın bitki – otlar ve yabani otlar – etanol üretmek için kullanılabilir ve tahıl gerekli olmaz.

Etanol kolayca fermantasyon yoluyla yapılır. Yakıt olarak kullanımı yüzyıllardır bilinmektedir, ancak yüksek performanslı otomobiller benzinle karıştırılmış% 20’den fazla etanolde iyi çalışamaz. Etanol, benzinden daha az enerji üretir, bazı araba parçalarına zarar verebilir ve mısır ve ürünlerinin fiyatını yükseltir. Etanolün gerçekten ekonomik bir yakıt olarak kullanılması, daha ucuz selülozik etanol üretimini beklemektedir.

Bir cevap yazın