Etanol İçeren Gaz Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Son zamanlarda, “% 10 Etanol İçeriyor” yazan gaz pompalarında beyaz bir çıkartma görmüş olabilir ve “motoruma ne yapıyor olabilir?” Diye merak etmiş olabilirsiniz. Veya, çıkartmayı hiç fark etmediniz ve şimdi gaz için her durduğunda gör. Her iki durumda da, gerçekleri paylaşmak istiyoruz ve etanolün motorunuza ne yaptığına dair söylentileri ortadan kaldırmak istiyoruz, böylece pompaya doğru çekerken doğru seçimi yapabilirsiniz.

Etanol nedir?

Etanol, bitkisel materyalden üretilen yenilenebilir (ekinleri yetiştirebildiğimiz sürece) yakıt kaynağı olan etil alkol için kısaltılmış bir isimdir. Etanol, Amerika Birleşik Devletleri’nde neredeyse sadece mısırdan elde ettiğimiz berrak, renksiz bir sıvıdır. 2030 yılına gelindiğinde etanolün ABD benzin talebinin% 30’una kadar yerini alabileceği tahmin ediliyor.

Neden Ethanol kullanıyoruz?

Peki neden motorlarımıza mısır viski koyuyoruz? Bunun birkaç nedeni var. İlk olarak, karbon monoksit emisyonlarını azaltmak ve hükümetin hava kalitesi düzenlemelerine uymak için 1979’da otomobillere etanol eklendi. Bu harika bir haber değil mi? Kim gezegeni kurtarmayı sevmiyor?

Kesinlikle yapıyoruz, ancak bu noktada etanol iyiden daha fazla zarar veriyor olabilir. Birincisi, Amerika Birleşik Devletleri, 2014 yılında 14 milyar galon etanol üretti. Bu, 2009’dan bu yana 4 milyar galon arttı. etanol hükümetin hava kalitesi düzenlemelerine ulaşmak için.

Bu nedenle, şu anda etanol kullanmamızın büyük bir kısmı gaz maliyetini düşürmek ve çiftçileri sübvanse etmektir. Mısır, muhtemelen gıda yetiştirmeyi tercih eden, ancak bununla bir araya gelme gibi görünmeyen çiftçiler için büyük bir gelir akışı haline geldi. Bu nedenle, bol miktarda etanol var ve bir yerlere gitmesi gerekiyor.

Motorum için Kötü mü?

Hepsi motoruna bağlı. Yeni bir araba kullanıyorsanız, cevap hayır, etanol motorunuz için fena değil. Bunun nedeni, modern motorlarımızın benzin / etanol kombinasyonunda çalışacak şekilde tasarlanmış olması ve alkole dirençli conta ve hortumlarla donatılmış olmasıdır.

Ancak kapak tarafında, daha eski bir araç kullanıyorsanız, etanol sorunlara neden olabilir. Alkol, plastik, kauçuk ve hatta bazı metaller üzerinde sert olan son derece aşındırıcı bir maddedir ve zamanla aracınızın en savunmasız bileşenlerinde yenir.

Ek olarak, eski bir motordaki alkol, motorun içindeki karbon birikintilerinin birikmesini engellemeye başlayabilir. Kulağa iyi bir şey gibi gelebilir, ancak bu birikme aslında motorun yakıt beslemesini boğduğu yerlere taşınabilir.

Ve son olarak, bir etanol / benzin karışımı bir gaz tankında uzun süre durgun durduğunda, faz ayrılması adı verilen bir işlem nedeniyle ayrılabilir. Faz ayrılması, kısacası, su gaz tankınıza girdiğinde ve etanol ile karıştığında gerçekleşir. Etanol doyma noktasına ulaşana kadar suyu emer ve tutar, bu sırada su ve etanol ayrılır. Bu, benzin tankınızın dibinde bir miktar alkol ve su bırakır; bu da gerçek benzinin motora girmesini engeller. Motorunuz bu karışımda benzin olmadan çalışmaz.

Etanol Kararı

Etanol her motor için değildir, ancak bazı motorlar için mükemmeldir. Eski araçlar etanol / gaz karışımının (benzin deposundaki su, durgun gaz, lastik hortumlar, vb.) Neden olduğu sorunlara daha duyarlıdır; bu nedenle klasik bir araç kullanıyorsanız, tam bir liste için bu web sitesini ziyaret etmenizi öneririz. etanol içermeyen benzinli benzin istasyonları . Ancak son 10 yılda inşa edilmiş bir aracı kullanıyorsanız, gitmenizin iyi olduğunu söylüyoruz. Önerilen yakıt oktan ile doldurun ve oradan terlemeyin.

Eski araçlarınızla ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsanız, onları getirmekten çekinmeyin ve bir göz atalım. Eğitimli teknisyenlerimiz etanolün eski bir motorda bulunabileceği sorunlara dikkat ediyor.

Etanol İçeren Gaz Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey en son değiştirildi: 26 Ocak 2016 , Autopark Chrysler Jeep

Bir cevap yazın